IPL ile lazer epilasyon nedir?

Epilasyonda eski yöntemler artık yerini, daha konforlu, uygulaması daha kolay, sonucu açısından başka hiçbir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olan lazer (IPL) epilasyona bırakmıştır. Günümüzde milyonlarca insan vücudunun çeşitli bölgelerindeki ve yüzlerindeki tüylerden şikayet etmektedir. Özellikle genç yaşlarda kadınların %15’inde yoğun tüylenme görülür. Bunun yanında erkeklerin bu uygulamalardan faydalanmak üzere her geçen gün sayısı artmaktadır. Bugüne kadar istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda, tüy dökücü krem gibi yöntemler kişiye sadece geçici bir rahatlık verip, kesin çözüm olamamaktadır. Bu teknolojik gelişimi öncesi herkesin bildiği iğneli epilasyon yöntemi kullanılmaktaydı. Zahmetli, zaman gereken,az acılı diye düşünebileceğimiz bir yöntemdir.

IPL Lazer Epilasyonun Diğer Lazerlere Üstünlükleri Nedir?

IPL lazer sisteminde kişinin kılının sıklık ,kalınlık ve rengine, cildin renk ve yapısına ve uygulanacak bölgeye göre verilecek ışığın şiddetini ve süresini ayarlama olanağı vardır. IPL lazer sisteminde tedavi başlıkları, diğer lazer epilasyon sistemi başlıklarına göre çok daha geniş olduğu için tedavi süresi belirgin olarak kısalmaktadır. Ayrıca bu sayede uygulamanın maliyeti de düşmektedir. IPL lazer sistemi ile diğer lazer sistemleri arasındaki bir başka fark ise kişinin uygulama esnasında duyduğu acının şiddetidir. Özel soğutma sistemi olan IPL lazer ünitesinde (Temaslı devamlı soğutma-Başlığında monte özel 0º soğutma sistemi) kişinin hissettiği acı yok denecek kadar az’dır .uygulama süresi çok kısa olduğu için cilt toleransı kolay olur.

Neden Birden Fazla Seans Gerekmektedir?

Vücudumuzda ki kıllar anagen,katagen ve telogen olarak üç farklı evrede bulunurlar. Kılın ışığa en duyarlı olduğu büyüme evresini bulabilmek için lazer (IPL) uygulaması genelde birden fazla seansı gerektirir. Bazen tek seans bile tatmin edici sonuç verebilmekle birlikte genelde 4-6 seans yeterli olabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz kıl büyüme evrelerinin vücudun farklı yerlerinde farklı oranlarda bulunmasından dolayı ayrıca yüzde bulunan hormonlara duyarlı reseptörlerin daha hassas olmasından dolayı, yüz bölgesi daha dirençli olup 8-10 seans gerekebilir. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olacak şekilde ayarlanır.

IPL ve diğer lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık (600 nm / 1200 nm) kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen madde tarafından emilir. Böylece kıl kökünün ısısı artar ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz. Her IPL veya lazer epilasyon uygulamasında kıl köklerinin %20-%30 ‘u bu şekilde etkilenir. Bu nedenle epilasyon tek seanslık bir uygulama değil birkaç seans sürer.

Uygun cihazlar kullanıldığı takdir de epilasyon öncesi ve sonrası uygun güneşten koruyucular kullanıldığı taktirde yazın lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur (Uygulamadan 30 gün önce ve 10 gün sonrası güneşten korunmak şartıyla). Ancak lazerin (IPL) etkisi azalabileceğinden epilasyondan önce solaryuma girmek uygun değildir özellikle cilt tonu koyu olan kişiler bu konuda dikkat etmeleri gerekir.

IPL lazer sisteminden çıkan ışığın vücuda hiçbir zararı yoktur. Lazer ışıkları tıpta 40 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve doğru şekilde kullanıldığında rapor edilen hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında koruyucu gözlük takılması şartı ile.

Lazer ışığı kıllara rengini veren melanin maddesini görüp tahrip ederek kılları yok eder. IPL lazer sistemleri buna ek olarak kılı besleyen ince kılcalları da kaybederek daha etkili ve kapsamlı bir epilasyon yapar. Ancak tam bir etki için kılların büyüme döneminde olmaları gerekir. Kılları büyüme döneminde yakalayabilmek için seans aralıkları 6 haftadan fazla tutulmamalıdır.

Cilt rengi koyu olanlarda dikkatli uygulama gerekir.

Vücudumuzun her bölgesindeki istenmeyen tüyler IPL ile yok edilebilir.

Son altı ay içinde Roaccutane kullananlarda uygulama için belirli sürenin dolması beklenir. Güneşe bağlı cilt rengi geçici olarak koyulaşmış olanlar (Solaryumda bronzlaşma dahil) ve 15 günden daha yakın bir sürede ağda, cımbız veya tüy dökücü krem kullanmış olanlar hemen IPL yapılamaz. Hamilelik durumunda bebeğin doğmasının beklenmesini önermekteyiz.

Uygulama bölgelerinde hafif kızarıklık olabilir fakat 24 saat içinde genellikle kaybolur. Çok nadiren kızarıklık daha uzun sürebilir veya ciltte hafif kabarcıklar oluşabilir. Bunlar da yine birkaç gün içinde kaybolur. Yine nadir olarak cilt renginde hafif açılma veya hafif koyulaşma da olabilir. Bir süre sonra bu renk değişiklikleri de tamamen düzelir.

IPL lazer uygulamalarının sayısı 8 ile 12 arasında değişir. Genellikle 8-12 seans yeterli olur.

IPL lazer uygulamaları genellikle 4-6 hafta aralıklarla yapılır.

IPL sistemleri ile yapılan tüylerin yok edilmesi uygulamasının sonuçları %80-90 oranında kalıcıdır. %10-20 hastada tedavi bittikten bir süre sonra tekrar seyrek olarak tüyler çıkabilir. Bu yeni çıkan tüylere de 1-2 seans uygulama gerekebilir.

IPL lazer epilasyon uygulaması genellikle günlük yaşantınızı ve aktivitelerinizi etkilemez. Uygulamanın hemen ardından çok hafif bir ısınma veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu normal bir histir ve genelde bir-iki saatte kaybolmaktadır. Ciltte hassasiyet yoksa makyaj yapılabilir .Uygulamayı takip eden bir kaç gün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, hamam ,sauna gibi mekanlara gitmemek , lifle sürtme veya saç kurutma makinesi uygulamasından kaçınılmalıdır. Aşırı terleme kızarıklık yapabilir. Uygulama sonrasında yüksek faktörlü ve yağ içermeyen güneş koruyucular kullanmanızı önermekteyiz (SPF30 ve üstü).

Epilasyon uygulamalarının kalıcılığı, kozmetik sektörünün en önemli gündem maddelerinden biridir. Bu alanda yıllardır süregelen çalışma ve araştırmalar sağlanan epilasyonun süresini olabildiğince uzatmak şeklinde olmuştur. Ne yazık ki en gelişmiş epilasyon yöntemi olan IPL lazer ve diğer lazer sistemlerinde bile kalıcılık konusunda, kişiden kişiye değişen sonuçlar alınmakta, her olguda uzun süreli (en az 2 yıl ) epilasyon sağlanamamaktadır. Epilasyonda sağlanan başarı kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişide bölgeden bölgeye bile farlılıklar gösterebilmektedir .Ortalama % 70-%90 oranında azalma bekliyoruz.

Hafif bir kızarıklık olabilir ancak geçicidir. Sonraki günlerde çok nadiren minik kabuklanmalar yaşanabilir. Bunlarda uygun nemlendiriciler ile kısa sürede kaybolurlar. Epilasyon ile cansızlaşan tüyler 3–20 gün içerisinde döküleceklerinden bir süre görünür halde kalabilirler ancak sonrasında dökülüp tüysüz ve pürüzsüz bir cilt bırakırlar.

Cildinize ve tüy yapınıza uygun seçenekler oluşturulduktan sonra epilasyon yapılacak bölgedeki tüyler kısaltılır, işaretlenir ve istenirse koruyucu Jel uygulanır. Işıktan koruyucu gözlükler takılarak uygulamaya başlanır. Tedavi sonrası bölge temizlenerek güneşten koruyucu krem uygulaması ile son bulur.

İletişime Geçin...